Kurumeyveler

Home » Projects » Kurumeyveler

Kurumeyveler

Kurumeyveler

Kurutulmuş meyve, bir meyve türüdür. Orijinal su içeriğinin çoğu doğal olarak, güneşte kurutma, özel kurutucular veya dehidratörler kullanılarak uzaklaştırılır. Günümüzde kurutulmuş meyve tüketimi yaygındır.

Kuru meyve ilk olarak milattan önceki yıllarda Mezopotamya’da üretilen bir gıda ürünüdür. Meyvenin kurutularak içindeki sıvı oranının azaltılmasıyla elde edilir. Kuru meyve Mezopotamya’dan dünyaya yayılan bir lezzettir.

Anadolu, kurutulmuş gıda üretimi alanında dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Birçok gıda ürününün uzun süre saklanabilmesi için kurutulduğu ve kurutma işlemlerinin Anadolu tarihi süresince sürdüğü biliniyor. Meyveler de daha farklı bir tat, daha özgün bir lezzet yakalayabilmek için kurutulan bir gıda ürünü sınıfı olarak öne çıkıyor.

Organik kuru meyve, içerdiği su oranının %10’lara kadar çekilmesi sonucunda elde edilerek zengin bir vitamin ve mineral vadediyor. Organik tarım yöntemleriyle yetiştirilen meyvelerin posaları kurutuluyor ve hijyenik bir şekilde ambalajlanıyor. Bu sayede tüketime hazır hale geliyor.

Koruyucu kimyasallar, katkı maddeleri içermeyen, taze ve organik meyvelerden yetiştirilen organik kuru meyve, son derece lezzetli bir gıda olarak zengin bir besin kaynağına sahip durumda. Organik kuru meyveler kanser, tansiyon hastalıkları, kansızlık, sindirim problemleri, stres, anksiyet, bağışıklık sistemi ve daha birçok sağlık problemi için etkili bir gıda ürünüdür. Uzmanlar tarafından günlük belli miktarda organik meyve tüketilmesi tavsiye edilir.